Jakie odpady podlegają recyklingowi?
Z roku na rok słyszymy coraz więcej na temat recyklingu. Sortowanie odpadów ma bowiem ogromne znaczenie w kontekście oszczędzania zasobów naturalnych naszej planety. Takie działania zmniejszają też szkodliwość wpływu na środowisko. Od pewnego czasu to zadanie jest obowiązkiem każdego z nas. Jakie odpady podlegają recyklingowi? Jak odpowiedzialnie sortować śmieci?
Przede wszystkim plastik i papier
Jednym z najbardziej problematycznych odpadów w kontekście wzmożonej produkcji jest oczywiście plastik. Takie odpady są szczególnie niebezpieczne dla środowiska naturalnego. Część z nich rozkłada się nawet przez kilka tysięcy lat. Na szczęście takie śmieci nadają się do recyklingu. Firmy, które zajmują się sprzedażą albo wynajmem kontenerów oferują specjalne pojemniki, które są do nich dedykowane. Do takich odpadów zaliczamy między innymi plastikowe pojemniki na żywność, butelki po napojach czy środkach czystości oraz popularne reklamówki.
Z segregowanego plastiku można zrobić na przykład zabawki czy meble. Na uwagę zasługuje też papier, który powinien trafiać do niebieskich pojemników. Ważne jest jednak, aby nie był wilgotny i nie miał kontaktu z żywnością. W takim śmietniku mogą się znaleźć na przykład gazety, książki czy kartony i ulotki. Jeśli chodzi o ich powtórne wykorzystanie, to służą do produkcji filtrów do kawy, opakowań na jajka czy banknotów.
Jakie inne odpady nadają się do recyklingu?
Mimo tego, że papier i plastik to najpopularniejsze tworzywa nadające się do ponownego wykorzystania, to warto zwrócić uwagę również na inne materiały. O to, co jeszcze można poddać recyklingowi, zapytaliśmy specjalistę z firmy zajmującej się odbiorem odpadów segregowanych na warszawskiej Pradze, który wyjaśnił:
- Wśród najpopularniejszych odpadów poddawanych recyklingowi należy wymienić szkło i metal. W przypadku tych pierwszych są to przede wszystkim butelki i słoiki, z których można stworzyć kolejne butelki czy inne opakowania bez dużych strat materiału. Jeżeli natomiast chodzi o aluminium, to mowa o puszkach po napojach i innych metalowych opakowaniach. W tym przypadku również można wyprodukować takie same elementy, wykorzystując zdecydowaną większość materiału, co ma ogromne znaczenie w kontekście ochrony środowiska naturalnego i oszczędności.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana