Czy warto kupować stal w punkcie skupu złomu?
Metale należą do materiałów, które jako pierwsze były poddawane pełnemu recyklingowi, a ich przetop w zależności od potrzeb był dokonywany od dawna. Początkowo obejmował tylko stopy metali kolorowych – np. spiż, z którego odlewano zarówno dzwony i pomniki, jak i armaty. Wraz z rozpowszechnieniem się stali, dostrzeżono także korzyści związane z jej ponownym wykorzystaniem. Dziś zdecydowana większość metalu jest pozyskiwana dzięki zbiórce złomu.
Czym jest złom stalowy?
Skup złomu stalowego pozwala na gromadzenie pełnowartościowego materiału, który po posegregowaniu może zostać oczyszczony i przetopiony na nowe wyrobu hutnicze. Metal może być pozyskiwany w formie odpadów poprodukcyjnych np. wiórów, wykrawek z blach albo pozostałości ciętych prętów lub profili. Może pochodzić również z demontowanych konstrukcji stalowych, statków, szyn czy korpusów maszyn o dużych rozmiarach. Spożytkowane mogą zostać także pozostałości z rozbiórek maszyn i pojazdów. Gromadzi się też tzw. złom niewsadowy, który jest mieszanką różnych materiałów wymagających posortowania. Na rynku funkcjonuje wiele firm zajmujących się skupem złomu. W Poznaniu działalność tego rodzaju na szeroką skalę prowadzi m.in. LEBAL.
Co daje korzystanie ze złomu?
Używanie złomu znacznie obniża koszty produkcji wyrobów hutniczych. Warto pamiętać, że metale występują w postaci rud zawierających różne składniki. Zanim ich przetop będzie możliwy, muszą więc zostać wydobyte, co wiąże się z wysokimi wydatkami na potrzebną do tego energię, zużywaną wodę oraz nierzadko bardzo poważnym obciążeniem dla środowiska naturalnego, zarówno w postaci dewastacji terenu, jak i emisji dwutlenku węgla. Równie kłopotliwe jest oczyszczanie rud i transport półproduktu do huty. Użycie złomu jest nie tylko opłacalne ekonomicznie, ale także ogranicza ilość odpadów i przynosi korzyść przyrodzie oraz w dużym stopniu zmniejsza oddziaływanie przemysłu na klimat. Daje też możliwość elastycznego reagowania na występujący popyt.
Nie tylko złom – oferta firm handlujących stalą
Wiele firm zajmujących się recyklingiem stali oraz metali nieżelaznych poza prowadzeniem skupu złomu zajmuje się również sprzedażą wyrobów hutniczych. Dobrym przykładem może tu być firma LEBAL, która poza skupem złomu i surowców wtórnych specjalizuje się ponadto w sprzedaży wysokogatunkowej stali. W asortymencie można znaleźć szeroki wybór rur okrągłych – bezszwowych (gorącowalcowane albo ciągnięte na zimno), a także ze szwem (wzdłużnym lub spiralnym). Dostępne są też profile zamknięte – zimnogięte oraz gorącowalcowane.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana