Znaczenie skupów złomu dla ekologii
Ludzie produkują setki tysięcy ton odpadów rocznie. Nie wszystkie z nich można wyrzucić do zwykłego śmietnika. Niektóre odpady, np. podzespoły elektroniki użytkowej, najlepiej jest oddać do specjalistycznego skupu złomu. Jest to korzystne zarówno dla samego użytkownika, jak i dla środowiska naturalnego. Warto dowiedzieć się, dlaczego przekazanie tzw. elektrośmieci do skupu złomu ma ogromne znaczenie dla ekologii.
Definicja złomu
Mianem złomu na ogół określa się wszystkie zużyte metalowe rzeczy, które można poddać przetopieniu w celu wyprodukowania z nich nowych przedmiotów. Zazwyczaj do tej kategorii zalicza się różnego rodzaju odpady żeliwne (np. piece, kaloryfery) oraz stalowe (m.in. karoserię samochodową, blachę). Trzeba jednak mieć także świadomość, że złomem są również zepsute podzespoły elektroniczne, np. procesory komputerowe, płyty główne, pamięć RAM itp. Z roku na rok liczba tego typu śmieci systematycznie wzrasta, co jest bezpośrednio związane z postępem technologicznym.
Należy zdać sobie sprawę z tego, że elektrośmieci nie mogą być składowane z innymi odpadami na wysypisku. Wymagają one bowiem specjalnych warunków przechowywania i utylizacji. Właściwym miejscem, do którego powinny trafić zużyte części sprzętu elektronicznego, jest skup złomu. Decyzja o oddaniu tam tego typu odpadów oznacza dla sprzedającego możliwość zarobienia relatywnie dużej kwoty pieniędzy. To jednak nie wszystko. Znacznie ważniejsze są korzyści ekologiczne wynikające z tego rozwiązania.
Dlaczego warto oddać elektrośmieci do skupu złomu?
Odpady elektroniczne odsprzedawane skupom złomu przez użytkowników rozmaitych urządzeń najpierw poddaje się segregacji. Część z nich zostaje zutylizowana, pozostałe natomiast przekazuje się do recyklingu. Profesjonalne firmy proces przetwarzania elektrośmieci przeprowadzają na miejscu, przestrzegając przy tym wszelkich obowiązujących norm bezpieczeństwa. Wiążą się z tym określone korzyści. Recykling złomu w skupie:
- sprzyja ograniczeniu zapotrzebowania na wydobywanie kolejnych pokładów metali i innych surowców niezbędnych do produkcji sprzętu elektronicznego;
- sprawia, że dany przedmiot nadaje się do ponownego wykorzystania w tym samym lub innym celu niż dotychczas;
- w znacznym stopniu przyczynia się do zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska naturalnego poprzez zminimalizowanie ilości odpadów elektronicznych.
Ponadto w takich skupach złomu, jak Ago Recykling, elektrośmieci składowane są w odpowiednio zabezpieczonym miejscu. Wydzielane przez nie toksyczne substancje nie zagrażają zatem środowisku.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana