Po co budować drewniane domy? Wady i zalety całorocznych domów z drewna
Drewniany dom przeznaczony do zamieszkiwania przez cały rok może się wydawać niepraktycznym reliktem przeszłości. Obecnie są jednak budowane coraz częściej. Co sprawia, że wróciły do łask? Jakie są wady i zalety drewnianego domu? Czy opłaca się budować drewniane domy? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, dlaczego niektórzy rezygnują z domów murowanych.
Jakie są zalety drewnianego domu?
Drewniane domy niegdyś stanowiły zdecydowaną większość, podczas gdy murowane budynki były symbolem statusu. Kiedy porzuciliśmy budownictwo drewniane, zapewne nikt nie spodziewał się, że znów zyska ono kiedyś na popularności. Obecnie drewno nie stanie się dominującym materiałem budowlanym, ale o wykonanych z niego domach mówi się coraz częściej.
Tym, co popycha wiele osób do podjęcia decyzji o tym, by zbudować drewniany dom, bardzo często jest ekologia. Jak można się domyślić, wykonane z tego budulca domy są dużo bardziej przyjazne środowisku niż budynki murowane. Wynika to nie tylko z jego naturalnego pochodzenia, ale również jego cech takich jak termoizolacja i regulacja wilgoci.
Latem drewno pochłania ciepło z zewnątrz, pozostawiając domy drewniane całoroczne przyjemnie chłodne, a zimą je oddaje, ochraniając nas przed zbytnim wychłodzeniem – ma zdolności termoizolacyjne nawet 5 razy większe niż cegła czy beton. Ponadto tworzy mikroklimat zdrowy dla mieszkańców, a utrudniający rozwój grzybom i pleśni.
Komfort użytkowania i oszczędności na ogrzewaniu i klimatyzowaniu domu to niejedyne zalety, jakie będzie miał dom drewniany całoroczny. Ważne jest to, że czas ich budowy jest dużo krótszy, niż w przypadku domów murowanych – można ukończyć je nawet w kilka miesięcy. Dodatkowo przyśpiesza to fakt, że prace przy nich można prowadzić nawet w niesprzyjającej pogodzie.
Ponadto, domy drewniane są dużo łatwiejsze w remoncie, dzięki brakowi konieczności np. skuwania ścian przy konieczności wymiany instalacji. Nie oznacza to, że budynki te łatwo ulegają zniszczeniu – współczesne konstrukcje drewniane nie są podatne na ogień, a za to bardziej wytrzymałe. Nie da się też ukryć, że potrafią wyglądać naprawdę przepięknie.
Jakie wady ma dom z drewna?
Jak można się domyślić, nie oznacza to oczywiście, że dom z drewna ma same zalety – wówczas mieszkalibyśmy tak już wszyscy. Jako że projekty domów drewnianych powstają znacznie rzadziej, dużo trudniej jest znaleźć sprawdzonego fachowca, co może ostatecznie znacznie przedłużyć czas budowy.
Kolejnymi problematycznymi kwestiami są te związane z samym materiałem i z planowaną lokalizacją domu. Trzeba pamiętać, że aby dom przetrwał długie lata, musimy wybrać odpowiednio przygotowane – wysuszone i zaimpregnowane drewno, które może nie być dostępne od ręki. Domy drewniane nie na każdej działce będą się dobrze prezentowały. Warto o tym pamiętać już przed jej wyborem.
Pozostają też ograniczenia konstrukcyjne wynikające z rodzaju wybranego przez nas materiału. Po pierwsze – kiedy uruchomi się w nim ogrzewanie, dom ogrzeje się bardzo szybko, ale również dość szybko się wychłodzi. Po drugie – wraz z wysychaniem drewna, zmniejsza się jego objętość, co wpływa na położenie okien, kominów i niektórych instalacji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana