Najważniejsze zasady wydobycia piasku
Piasek pozyskiwany jest bezpośrednio z gruntu. Sposób jego wydobywania zależy od różnych czynników, przede wszystkim od głębokości, na jakiej się znajduje. To przekłada się także na skomplikowanie całego procesu i konieczność wykorzystania odpowiedniego sprzętu. Jakie są najważniejsze zasady pozyskiwania piasku? Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat.
Wydobycie piasku o przeznaczeniu budowlanym
Miejsca, w których znajdują się największe pokłady cennego surowca budowlanego, jakim jest piasek, najczęściej są pod kontrolą większych firm. To wiąże się z koniecznością spełnienia formalności przed uzyskaniem zgody na podjęcie jakiegokolwiek działania. W celu pozyskania tego surowca wykorzystuje się natomiast specjalistyczny sprzęt określany mianem ciężkiego. Są to przede wszystkim koparki i spychacze. Wydobywany piasek może być dostarczany bezpośrednio do osoby, która go zamawia lub też transportowany jest do magazynów. Kiedy surowiec trafia do klienta, to wykorzystuje się go do:
betonu,
masy bitumicznej,
cementu,
konstruowania warstw odsączających.
Jakie są najważniejsze zasady podczas wydobywania piasku?
Na wydobywanie piasku konieczne jest posiadanie odpowiedniego zezwolenia. Wyjątek stanowi jego zastosowanie na użytek własny, wówczas nie trzeba starać się o koncesję. W takim przypadku możliwe jest natomiast pozyskiwanie tego surowca wyłącznie z własnej działki. Firmy zajmujące się zarobkowym wydobywaniem tego kruszywa kopalnianego muszą uzyskać stosowne zezwolenia. Dopiero wówczas mogą udać się w takie miejsca, jak Kopalnia kruszywa TOPAZ i przystąpić do pozyskania surowca.
Wniosek o uzyskanie koncesji powinien być złożony w odpowiednim starostwie lokalnym. Dokument musi zawierać także niezbędne informacje dotyczące firmy i planowanych działań. Do wniosku trzeba dołączyć potwierdzenie uiszczenia opłaty za przyznanie koncesji. Wydanie decyzji trwa maksymalnie do 30 dni. Zdarza się jednak, że czas ten może się wydłużyć do 2 miesięcy, jednak wówczas wnioskodawca zostanie poinformowany o tym fakcie.
Przedsiębiorca chcący wydobywać piasek ze złoża powinien również pamiętać o tak zwanej opłacie eksploatacyjnej. Zdobycie zezwolenia to tylko jedna z wielu formalności, jakie należy spełnić. Dopiero po załatwieniu wszelkich spraw prawnych można przystąpić do właściwego działania w terenie. Warto mieć również na uwadze, że stawki związane z pozyskiwaniem piasku mogą ulegać zmianom. Aktualizowane są one corocznie za pośrednictwem Obwieszczenia Ministra Klimatu i Środowiska.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana