Kruszywa wykorzystywane do produkcji betonu towarowego
Prowadzenie większych inwestycji budowlanych wiąże się ze sporym zapotrzebowaniem na materiały. Zarówno w przypadku przeważającej liczby obiektów kubaturowych, jak i liniowych, zwłaszcza dróg i linii kolejowych wśród najczęściej używanych oraz koniecznych w znacznych ilościach znajdzie się beton. Ze względu na ograniczone możliwości wytwarzania go na placu budowy, z reguły korzysta się z dostaw betonu towarowego o ściśle określonych parametrach.
Jaka jest charakterystyka betonu towarowego?
Beton jest materiałem powstającym z połączenia w odpowiednich proporcjach określonego rodzaju cementu, wody potrzebnej do zajścia procesu hydratacji, ale też do upłynnienia i łatwego rozprowadzenia mieszanki, a także właściwego kruszywa mineralnego albo sztucznego i rozmaitych dodatków, które mogą np. poprawiać napowietrzenie, zwiększać elastyczność, powodować równomierny rozkład porów czy podnosić wodoodporność. Składnikiem odpowiedzialnym za uzyskanie potrzebnej wytrzymałości oraz tworzącym strukturę przestrzenną gotowego wyrobu są kruszywa o dopasowanym do sposobu wykorzystania betonu uziarnieniu. Elementem łączącym poszczególne ziarna jest cement, pełniący funkcję spoiwa. Dodatki modyfikują natomiast przebieg procesów fizyko-chemicznych pojawiających się podczas zastygania. Właściwy dobór poszczególnych komponentów daje możliwość otrzymania betonu o różnej klasie wytrzymałości i cechach użytkowych np. nasiąkliwości. W zależności od potrzeb możliwe jest korzystanie z betonów projektowych lub recepturowych powstających w wytwórni i dostarczanych na plac budowy betonowozami jako beton towarowy. W Szczecinie firmą zajmującą się jego produkcją jest Keramzyt-Beton System.
Jakie kruszywa mogą być użyte przy produkcji betonu?
Rodzaj kruszyw zastosowanych przy produkcji betonu np. w firmie Keramzyt-Beton System zależy od tego, jaką charakterystykę ma mieć gotowy wyrób. Z reguły korzysta się z kruszyw skalnych o gęstości objętościowej między 2000 a 3000 kg/m3, które mogą obejmować uziarnienia do 2 mm, 2–4 mm, a także 2–63 mm oraz 4–63 mm i do 63 mm, jak również 63–250 mm. Używa się też kruszyw pochodzących z recyklingu np. rozdrobnionego gruzu betonowego. W niektórych przypadkach przydatne są też m.in. żużle hutnicze, keki, odpady skalne czy żużle pomiedziowe.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana