Jaką frakcję żwiru stosuje się przy produkcji betonu?
Czy wiesz, że beton był stosowany już w starożytności? Przez kolejne wieku podlegał wielu modyfikacjom, by stać się współcześnie jednym z najpopularniejszych materiałów budowlanych. Powstaje po zmieszaniu przede wszystkim cementu, wody i kruszyw. Jeśli interesujesz się tym tematem, przeczytaj artykuł i dowiedz się, jaką frakcję żwiru stosuje się przy produkcji betonu.
Czym jest żwir?
Żwir jest okruchową skałą osadową o średnicy od 2 mm do kilku centymetrów – sypkim materiałem o wielu cennych cechach. Należy do kategorii kruszyw o uziarnieniu naturalnym lub ciągłym. Charakteryzuje się dobrą stabilizacją oraz wysokim współczynnikiem przepuszczalności, a przy tym jest kruszywem stosunkowo tanimi oraz wygodnym w transporcie. Żwiry wydobywane są w kopalniach kruszyw i najczęściej stosowane pod podbudowy oraz do produkcji betonów. Wraz z cementem i wodą żwiry płukane tworzą mieszanki betonowe, które produkowane są w zautomatyzowanych węzłach betoniarskich specjalistycznych betoniarni.
Żwir do produkcji betonu
Ze względu na różnorodność zastosowań beton produkuje się z różnych frakcji żwiru. Najczęściej wykorzystuje się żwiry płukane o frakcji od 2 do 8 mm oraz żwiry o większych rozmiarach od 8 do 16 mm. Niektóre rodzaje betonu wymagają drobniejszego kruszywa, stąd stosowany jest także piasek o frakcji od 0 do 2 mm. Wysokiej jakości kruszywa zapewniają jedynie sprawdzone kopalnie kruszyw, które stosują się do zharmonizowanych norm PN i EN. Dobrym przykładem jest działająca w regionie zachodniopomorskim firma Gruz-Pak ze Szczecina, która oprócz sprzedaży i transportu kruszyw zajmuje się również wywozem odpadów wielkogabarytowych i gruzu, a także wynajmem worków typu Big-Bag.
Zastosowanie mieszanek betonowych ze żwirem
Najbardziej popularny jest beton towarowy wykorzystywany do budowy żelbetowych konstrukcji budowlanych. Znajduje zastosowanie przy wznoszeniu wiaduktów, mostów, tuneli i innych konstrukcji drogowych i kolejowych oraz przy budowie takich elementów obiektów budowlanych, jak fundamenty, ściany, elementy nośne, stropy, wieńce, schody i słupy. Z betonu produkuje się bloczki fundamentowe, kostkę brukową, krawężniki i obrzeża, ogrodzenia betonowe, a także płyty chodnikowe. Na uwagę zasługuje beton architektoniczny, który dodatkowo pełni funkcje estetyczne.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana