Jak powstaje piasek suszony?
Podstawowym kruszywem, wykorzystywanym w budownictwie jest piasek suszony. To specjalna odmiana jeszcze zanieczyszczonego piasku. Oczyszczone kruszywo odznacza się wysoką jakością. Może być stosowane nie tylko w branży budowniczej, ale też oczyszczalniach ścieków. Piasek suchy powstaje w procesie uszlachetniania. Na czym polega ta technika? Jakie są poszczególne etapy powstania piasku suszonego?
Czym jest piasek?
Piasek to powszechnie występująca skała osadowa. Składa się z niezwiązanych spoiwem ziaren mineralnych, których wielkość waha się od 0,05 do 2 mm. Wyróżniamy kilka typów piasku:
- kwarcowy,
- wapienny,
- polimeralny,
- wulkaniczny,
- suszony.
W piasku mogą także znajdować się domieszki glaukonitu, węgla, miki, chlorytów, substancji humusowych. W pracach budowlanych wykorzystuje się dobrej jakości i uniwersalny piasek suszony, wytwarzany na bazie piasku płukanego.
Etapy powstawania piasku suszonego
Piasek suszony powstaje za pośrednictwem procesu uszlachetniania. Pierwszym krokiem jest wypłukanie zanieczyszczeń z piasku (dokonuje się tego w specjalnych suszarniach) i podzielenie go na poszczególne frakcje. Jedną z nich jest piasek suszony, który zostaje ponownie przesiany przez specjalistyczny separator. Taki piasek jest już gotowy do użycia. Kruszywo może mieć różne granulacje – nawet o wielkości około 0,1 mm.
Popularną suszarnią piasku jest firma Anmar ze Skoków Dolnych, która od wielu lat oferuje wysokiej jakości piasek budowlanych. Przedsiębiorstwo w procesie produkcyjnym wykorzystuje specjalne metody uszlachetniania kruszywa, które gwarantują uzyskania piasku o wysokich parametrach technicznych. Firma dostarcza piasek workowany (zapakowany w workach), a także dokonuje bezpośredniego transportu do klienta. Dysponuje ona dobrym zapleczem transportowym i technicznym, czyli specjalnymi samochodami ciężarowymi, wywrotkami.
Zastosowanie piasku suszonego
Budowlańcy stosują piasek suszony przede wszystkich do produkcji zapraw tynkarskich i murarskich, betonów towarowych, klejów. Za jego pośrednictwem można piaskować beton, karoserie i felgi, czyścić zabytki, cegły. Z piasku suszonego wykonuje się posadzki żywiczne i antykorozyjne, posypki z papy, a także matuje powierzchnie metalowe.
W architekturze miejskiej ma wpływ na komunikację miejską – wykorzystuje się go do tworzenia piasecznic tramwajowych. Piasek suchy może być także wykorzystany w oczyszczalniach przemysłowych i komunalnych oraz jako wypełnienie filtrów przy uzdatnianiu wody pitnej. Jak widać, piasek suszony jest uniwersalny i ma zastosowanie w wielu branżach.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana