Jak powstaje ekogroszek?
W ostatnich latach ekogroszek uznawany jest za jeden z najpopularniejszych paliw stałych w Polsce. Jest chętnie wybierany do domów jedno- i wielorodzinnych, zakładów przemysłowych i ciepłowni. Największą wartość ma ten pochodzący z polskich kopalń, gdyż charakteryzuje się odpowiednią granulacją i właściwościami. Wysokiej jakości ekogroszek zakupiony od sprawdzonego producenta stanowi ekologiczne źródło energii. Sprawdź, jak powstaje ekogroszek!
Jak wygląda proces powstawania ekogroszku?
Ekogroszek to paliwo stałe wytwarzane z wyselekcjonowanego i wysokokalorycznego węgla kamiennego o niskiej zawartości siarki (do 1%), popiołu (do 10%), substancji niepalnych i innych zanieczyszczeń. Jego produkcja polega na kruszeniu węgla, przesiewaniu go przez specjalne sita oraz płukaniu, podczas którego usuwany jest miał, frakcje niepalne, osad i substancje szkodliwe dla środowiska. Dzięki temu materiał ten wyróżnia się większą czystością niż węgiel nieprzetworzony.
W wyniku procesu produkcji powstają niewielkie ziarna węgla kamiennego o wielkości od 5 do 25 mm, co umożliwia spalanie ich w kotłach nisko-emisyjnych, wyposażonych w podajnik tłokowy lub ślimakowy. Wytworzony ekogroszek wyróżnia się wysoką kalorycznością i dobrymi parametrami, dzięki temu stanowi on wydajne źródło ciepła - dowiadujemy się w rozmowie z przedstawicielem firmy Haldex z Katowic, która oferuje poddane obróbce technicznej surowce wtórne, tj. produkty uboczne przemysłu wydobywczego.
Wyprodukowany ekogroszek zostaje w ostatnim etapie spakowany w worki, które nie tylko ułatwiają przechowywanie opału, ale zapobiegają również jego wietrzeniu.
Czym cechuje się ekogroszek?
Wielokrotne płukanie i przesiewanie materiału sprawia, że zyskuje on bardzo dobre parametry oraz wyróżnia się wysoką wydajnością i dużą energetycznością. Ma on korzystny wpływ na środowisko, gdyż cechuje się niewielką wilgotnością i małą zawartością zanieczyszczeń, a w czasie jego spalania emisja gazów cieplarnianych jest kilka razy niższa niż normy wymagane przez Unię Europejską. Wyprodukowany ekogroszek w Katowicach jest ekologicznym źródłem energii i pozwala na przedłużenie żywotności kotłów. Co więcej, ma on niemal najwyższą wartość kaloryczną spośród dostępnych na rynku węgli, a koszty energii spalania ekogroszku są naprawdę niewielkie. Przy jego zakupie należy zwrócić uwagę na to, czy posiada certyfikat świadczący o jego najwyższej jakości oraz właściwych parametrach.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana