Jak obrabia się tworzywa sztuczne? Najczęściej stosowane metody
Tworzywa sztuczne są stosowane dzisiaj absolutnie wszędzie, stanowiąc podstawowy materiał w niemal wszystkich gałęziach przemysłu. W jaki sposób nabierając swoją ostatecznych kształtów? Jak przebiega proces obróbki tworzyw sztucznych, jakie są jego najważniejsze metody? Sprawdź, w jaki sposób tworzywa sztuczne powstają i dlaczego są tak niezastąpione.
Jakie są metody obróbki tworzyw sztucznych?
Tworzywa sztuczne są tak niezastąpione nie tylko na swoją niską cenę, ale także uniwersalność, wynikającą częściowo z tego, że bardzo łatwo dowolnie formować z nich różne kształty. Ta łatwość obróbki sprawia, że szybko i prosto możemy kształtować z nich niemal wszystko. Warto znać najczęściej stosowane metody, dzięki którym powstają najróżniejsze przedmioty z naszego codziennego życia.
Frezowanie
Wykonywane jest na frezarce, i polega na oddzieleniu warstwy materiału przy zastosowaniu obracającego się narzędzia, czyli freza. Frez wykonuje obrotowy ruch główny skrawania, a obiekt ruch posuwowy względem freza. Zęby freza wchodzą wówczas w materiał, wytwarzając różnej grubości wióry. Można w ten sposób uzyskiwać najróżniejsze, precyzyjne formy.
Toczenie
Obróbka tworzyw sztucznych polega również często na toczeniu. Ta metoda sprawdza się wówczas, gdy produkcja za pomocą innych technologii jest mało, lub wręcz w ogóle nieopłacalna. Za pośrednictwem tego procesu tworzy się zazwyczaj półfabrykaty takie jak wałki i tuleje. Można w ten sposób obrabiać zarówno tworzywa w postaci naturalnej, jak i modyfikowane wypełniaczami takimi jak włókno szklane czy grafit.
Szlifowanie
Kolejnym często stosowanym na obróbkę tworzyw sztucznych jest szlifowanie. Dzięki przeprowadzeniu procesu szlifowania dany element uzyskuje gładką, równą powierzchnię i pożądany kształt, usuwane są wszelkie zadziory i ostre krawędzie, dzięki czemu obrabiany detal nie stanowi zagrożenia dla pozostałych części konstrukcji.
Inne często spotykane sposoby, na które obrabia się tworzywa sztuczne to:
wiercenie
gwintowanie
wytłaczanie
gięcie
spawanie tworzyw sztucznych
Jak powstają tworzywa sztuczne?
Zanim zacznie się przetwórstwo tworzyw sztucznych, muszą one przecież zostać wyprodukowane. Wyjściowo powstają z surowców natutralnych, takich jak celuloza, węgiel, gaz ziemny, sól i oczywiście ropa naftowa, w procesach polimeryzacji i polikondensacji. Wyróżniamy takie rodzaje tworzyw sztucznych jak:
elastomery, dzielące się na wulkanizujące i niewulkanizujące;
termoplasty, należące do plastomerów, które dzielą się amorficzne i krystaliczne;
duroplasty, również zaliczające się na plastomery, dzielące się na termoutwardzalne i chemoutwardzalne.
Jakie właściwości mają tworzywa sztuczne?
Różne rodzaje tworzyw sztucznych mają różne właściwości. To właśnie ze względu na nie, jak i na niską cenę ich produkcji, są tak popularne. Duroplasty są szczególnie odporne na uszkodzenia mechaniczne – twarde i nietopliwe, nazywane sztucznymi metalami, często zastępują materiały konstrukcyjne a także materiały ceramiczne.
Termoplasty są mniej sztywne, łatwo się je topi, są też bardzo plastyczne, dzięki czemu można formować je w bardzo skomplikowane kształty. Często zastępują metal i drewno. Elastomery cechują się dużą elastycznością i szybko wracają do dawnych kształtów, dzięki temu zastąpiły niemal całkowicie kauczuk naturalny.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana