Grafit - rodzaje i zastosowanie w przemyśle
Grafit jest surowcem znajdującym szerokie zastosowanie w różnych branżach przemysłu, między innymi w branży metalurgicznej. Wyjaśniamy, do czego dokładnie się go wykorzystuje w przemyśle i którym właściwościom fizycznym oraz chemicznym grafit to zawdzięcza. W artykule wymieniamy również rodzaje grafitu i opisujemy ich pochodzenie oraz przeznaczenie.
Czym jest grafit i jakie jego odmiany wyróżniamy?
Grafit to alotropowa, naturalna odmiana węgla pozyskiwana ze skał metamorficznych, a jego powstanie w przyrodzie jest efektem trwającego miliony lat oddziaływania sił natury na substancje organiczne zawierające węgiel. Najbardziej znany grafit naturalny to grafit płatkowy wydobywany poprzez flotację pianową. Jedną z odmian grafitu naturalnego jest też grafit amorficzny, który powstaje na skutek przeobrażenia skał organicznych bogatych w węgiel antracytowy. Kolejną odmianą grafitu naturalnego jest grafit żyłowy, który swoją nazwę zawdzięcza temu, że występuje w szczelinach rudy otaczającej skały. Oprócz grafitu naturalnego wyróżniamy też grafit ekspandowany i syntetyczny. Ten pierwszy jest tworzony w ramach eksfoliacji kryształów grafitu interkalowanego atomami siarki lub fluoru, odznaczając się dzięki temu miękką i elastyczną budową. Z kolei grafit syntetyczny produkuje się z koksu naftowego, antracytu lub innych materiałów o wysokiej zawartości węgla. Pozyskiwanie grafitu syntetycznego odbywa się poprzez mielenie tych składników i w dalszej kolejności nadawanie im kształtu oraz spiekanie w bardzo wysokiej temperaturze - powyżej 2500°C.
Do jakich celów grafitu używa się w przemyśle?
Grafit to bardzo wszechstronny surowiec wykorzystywany w wielu przedsiębiorstwach z różnych gałęzi przemysłu, które zamawiają go od sprawdzonych dostawców grafitu, takich jak Dimex. Ze względu na swoje wysokie właściwości smarne grafitu używa się do produkcji smarów, a także w walcowniach rur oraz kuźniach w formie oddzielacza w procesach stalowniczych i smaru wysokotemperaturowego. Grafit amorficzny to dobry separator, a zarazem surowiec świetnie przewodzący prąd, nieinwazyjny i nieszkodliwy dla powierzchni z metalu. Pełni funkcję barwnika chroniącego przed korozją. Z grafitu amorficznego wytwarza się posypki i pudry używane w produkcji odlewniczej. Ponadto grafit służy między innymi do produkcji matryc dla elektroniki, elektrod, cegieł ogniotrwałych, elementów pieców próżniowych, maszyn wirujących, elementów grzewczych, form odlewniczych, aparatury chemicznej, rafinatorów itd.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana