Gdzie i do czego mogą być wykorzystywane ceratki ptfe?
Ceratki PTFE powstają na bazie włókna szklanego lub aramidowego pokrywanego warstwą z tworzywa PTFE. W efekcie powstaje materiał o unikalnych właściwościach termicznych, mechanicznych i elektrycznych, który znajduje zastosowanie w wielu różnych gałęziach przemysłu. Tym bardziej że powierzchnia ceratek PTFE jest łatwa w utrzymaniu czystości i nieadhezyjna.
Właściwości PTFE
PTFE to popularny teflon, czyli polimer z grupy fluoroetylenów, który jest niemal całkowicie odporny na oddziaływanie związków chemicznych i wykazuje doskonałe właściwości elektroizolacyjne. Co więcej, teflon nie absorbuje wody i ma bardzo niski współczynnik tarcia. Nie reaguje na intensywne promieniowanie UV oraz zachowuje stabilność cech nawet w kontakcie z bardzo wysokimi i niskimi temperaturami. Ponadto jest ogniotrwały. Teflon cechuje bardzo długa żywotność, dlatego wytwarza się z niego na przykład siatki teflonowe, które są elementem urządzeń transportu wewnętrznego.
Kwestią, którą warto podkreślić, jest zachowanie ślizgowe, które jest niższe niż w przypadku innych tworzyw sztucznych, a niska przyczepność przekłada się na niski współczynnik tarcia. Efektem jest brak zjawiska drgań ciernych, a więc mniejsze zużycie energii. Materiał jest niepodatny na zasiedlanie przez mikroorganizmy oraz wpływ gorącej pary, a także wysokie temperatury, jakie powstają na skutek ciągłego użytku. Co ważne, teflon jest nietoksyczny.
Zastosowanie ceratek PTFE
Producentem i dystrybutorem ceratek PTFE jest firma P&S, która dostarcza nowoczesne elementy do systemów transportu wewnętrznego. Ceratki PTFE trafiają głównie do klientów działających w sektorach chemicznym, paliwowym, elektrycznym, ale nie tylko. Warto bowiem wiedzieć, że ceratki teflonowe doskonale sprawdzają się wszędzie tam, gdzie występują wysokie lub zmienne temperatury oraz substancje chemiczne, a także wyładowania elektrostatyczne.
Ceratki PTFE wykorzystuje się przy zgrzewaniu PVC podczas produkcji okien, spawaniu tworzyw sztucznych, tłoczeniu profili gumowych, a także produkcji opakowań. Znajdują zastosowanie również w wytwarzaniu plastików metodą natryskową oraz przy laminowaniu drewna. Można nimi zabezpieczać różne elementy instalacji i urządzeń, jakie pracują w przemyśle paliwowym i chemicznym oraz elementy grzejne – ceratki PTFE wykazują dobre właściwości izolacyjne i dobrze sprawdzają się w wysokich temperaturach.
Ceratki PTFE można wykorzystywać w przemyśle spożywczym, ponieważ łatwo jest je utrzymać w czystości i nie są podatne na rozwój grzybów ani mikroorganizmów, a także przywieranie lepkich substancji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana