Czy worki foliowe mogą być ekologiczne?
Podjęcie działań ekologicznych staje się niezbędne w obliczu zmian klimatycznych. Zmniejszenie ingerencji człowieka w środowisko naturalne jest kluczowe, aby im przeciwdziałać. W przeciągu ostatniej dekady wyprodukowano więcej tworzyw sztucznych niż przez całe stulecia, co stworzyło problemy z ich utylizacją. Plastik jest jedną z głównych przyczyn degradacji środowiska naturalnego. Czy opakowania foliowe mogą być przyjazne środowisku?
Zastosowanie tworzyw sztucznych w przemyśle
Produkty wykonane z tworzyw sztucznych towarzyszą nam odkąd odkryto ich niezwykłe właściwości. Polietylen jest materiałem charakteryzującym się wysoką wytrzymałością, lekkością, elastycznością i plastycznością, a także odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Jest odporny na działanie substancji chemicznych oraz niewrażliwy na warunki atmosferyczne. Jego wszechstronność sprawia, że wykorzystywany jest w większości gałęzi przemysłu - rolnictwie, medycynie, transporcie, przemyśle elektrycznym i elektronicznym. Stosowany m.in.: w produkcji opakowań, worków foliowych czy folii opakowaniowej.
Łatwość produkcji, niezwykłe właściwości oraz szerokie zastosowanie tworzyw sztucznych sprawia, że wytwarzane są ogromne ilości produktów plastikowych. Wiele z nich po jednorazowym użyciu zostaje wyrzuconych. Trafiają na wysypiska, do lasów, mórz oraz oceanów. Problem zanieczyszczenia środowiska tymi wyrobami wynika z ich długiego zaleganiem w środowisku. Średni czas rozkładu torebki plastikowej wynosi 400 lat. Ekologiczną alternatywą jest poddawanie produktów recyklingowi. Dla firmy KaGenFol z Krakowa dbałość o środowisko jest priorytetem podczas produkcji folii opakowaniowej i termokurczliwej. Dokłada ona wszelkich starań, aby produkty były bezpieczne dla środowiska, wykonane z surowców w pełni nadających się do recyklingu oraz powtórnie wykorzystane do produkcji folii.
Czy worki foliowe mogą być ekologiczne?
Opakowanie ekologiczne to takie, które w całym swoim cyklu życiowym nie obciąża środowiska naturalnego. Taki produkt musi spełniać szereg wymagań w zakresie biodegradowalności i recyklingu. Istotne jest aby worek foliowy lub reklamówka była wykonana z grubszej folii, aby mogła być wykorzystywana wielokrotnie zamiast zostać wyrzucona do śmieci. Kolejną ważną rzeczą jest wykonanie jej z regranulatu czyli z surowca uzyskanego z ponownie przetworzonych tworzyw sztucznych. Opakowanie, które zostało wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu może być nazwane ekologicznym.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana