Czy plastik można sodować?
Zabrudzone rozmaitymi osadami powierzchnie elementów wykonanych z różnych materiałów (m.in. z plastiku) z reguły wymagają dokładnego oczyszczenia. Zajmujące się tym osoby zwykle mają do wyboru dwie różne metody postępowania w takim przypadku, czyli piaskowanie oraz sodowanie. Obecnie ogromną popularnością cieszy się pierwsza z wymienionych metod. Dowiedz się koniecznie, co w głównej mierze odpowiada za ten stan rzeczy.
Czym jest sodowanie?
Sodowanie to jedna z technik usuwania zabrudzeń z zanieczyszczonych elementów. W tym przypadku rolę czyściwa pełni soda oczyszczona bez żadnych dodatkowych substancji chemicznych. Wspomniane ścierniwo aplikuje się na daną powierzchnię pod odpowiednio wysokim ciśnieniem. W zależności od techniki nanoszenia środka czyszczącego zastosowanej przez pracowników takich podmiotów, jak firma Clean-ARD z Warszawy wykonująca sodowanie u klienta, drobinki sody mogą przemieszczać się albo w powietrzu, albo w wodzie. W trakcie omawianego procesu dochodzi do zderzenia rozpylonych cząsteczek sody z czyszczoną powierzchnią. Brud zostaje wówczas oderwany od podłoża na skutek zachodzących w takiej sytuacji reakcji chemicznych spowodowanych wybuchem granulek. Wspomniane eksplozje prowadzą do uwolnienia energii, dzięki której następuje samoistne wyczyszczenie danej powierzchni z osadów.
Sodowanie plastiku w praktyce
Metoda sodowania jest powszechnie wykorzystywana przy usuwaniu zabrudzeń m.in. z aluminiowych i drewnianych konstrukcji. Znajduje ona powszechne zastosowanie także przy myciu elewacji z nagromadzonych na jej nawierzchni naleciałości. Za pomocą metody sodowania przeprowadzane jest również efektywne czyszczenie karoserii aut z Warszawy i innych miast. Warto mieć świadomość, że dotyczy to nie tylko blaszanych, ale też plastikowych elementów nadwozia samochodowego. Sodowanie to jedna z najbezpieczniejszych metod czyszczenia tworzyw sztucznych i innych materiałów. Poddana tej czynności powierzchnia nie jest bowiem narażona na żadne uszkodzenia ani zarysowania. Cały proces przebiega szybko i sprawnie. Nie ma przy tym większego znaczenia rodzaj usuwanego zabrudzenia. Warto też mieć świadomość, że sodowanie jest techniką przyjazną dla środowiska naturalnego. W jego trakcie nie wydzielają się bowiem żadne toksyczne substancje.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana