Co należy rozumieć pod pojęciem kaloryczności pelletu?
Pellet to jedno z najbardziej ekologicznych paliw, które wykorzystywane jest coraz powszechniej do ogrzewania domów poprzez proces jego spalania. Zastosowanie pelletu, zamiast oleju opałowego pozwala bowiem zmniejszyć emisję CO2 o nawet 2,5 kg na każdym litrze. Przy wyborze opału do ogrzewania domów największą uwagę zwracamy jednak nie na ekologiczność, a wydajność grzewczą stosowanego opału. W związku z tym jaka jest kaloryczność pelletu?
Czym jest kaloryczność opału?
Kaloryczność opału to nic innego jak informacja o tym ile energii cieplnej można uzyskać z danej ilości paliwa stałego. Dzięki niej można więc w prosty i wygodny sposób porównać między sobą różnorodne rodzaju opału pod względem opłacalności ich stosowania, a także znając zapotrzebowanie na energię cieplną budynku wyliczyć jaka ilość surowca będzie potrzebna do jego ogrzania przez cały sezon.
Jaką kaloryczność opałową ma pellet?
Pellet to materiał opałowy, który powstaje ze sprasowanych trocin i wiórów będących produktem ubocznym obróbki drzewnej. Przyjmuje on postać granulek wysuszonych i sklejonych za pomocą naturalnych substancji takich jak żywica. Zaliczany do jednych z najbardziej ekologicznych paliw opałowych pellet drzewny posiada kaloryczność równą od 13 MJ/kg do 19 Mj/kg. Kaloryczność pelletu uwzględnia ciepło utracone poprzez odparowywanie wody z materiału oraz ciepło pary wodnej i określana jest ona dla masy paliwa wraz z zawartą w nim wodą. Jej wartość zależy natomiast od klasy certyfikowanego pelletu, a co za tym idzie także jego ceny. Najmniejszą z nich posiada wobec tego pellet klasy B, a największą klasy pierwszej.
Jak sprawdzić kaloryczność opałową pelletu?
Chcąc sprawdzić kaloryczność pelletu przed jego zakupem warto wiedzieć, że firmy produkujące go, takie jak producent pelletu Pellet Bodek, najczęściej umieszczają tę informację na jego opakowaniach obok takich parametrów jak ciepło spalania. Wyrażana jest ona poprzez jednostkę MJ lub kj na kilogram. Potwierdzeniem informacji znajdujących się na opakowaniu pelletu powinien być natomiast certyfikat jego jakości, który każdy producent tego paliwa opałowego powinien udostępniać do wglądu dla swoich klientów.
Podsumowując, pod pojęciem kaloryczności pelletu można rozumieć przede wszystkim to, ile jest on w stanie zapewnić energii cieplnej podczas procesu spalania jednego kilograma opału. Wartość ta zależy natomiast przede wszystkim od jakości pelletu i metod jego produkcji. Dlatego też kupując go, warto postawić na sprawdzonych i doświadczonych producentów tego surowca opałowego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana